Lot 301: JAMES ENSOR (1860-1949)

October 25, 2016, 7:00 PM CET

Description: JAMES ENSOR (1860-1949) 'The dance in the clearing' (1913) Canvas. Signed and dated 'Ensor/1913'. Title, date and signature on the reverse: 'James Ensor' and 'Danse dans la clairière 1913'. An open space in a wooded surrounding, animated with pierrot-like figures and fancy dressed couples, has been used by Ensor on numerous occasions in his oeuvre, cfr. 'Le jardin d'amour' and 'Théâtre des masques' (Tricot nrs 290 and 434) a.o. The leafs of the trees are also in this magnificent canvas a sort of natural canopy, confining the stage on to which couples are dancing and others are watching and pointing out. All very 18th century, one should almost think of a Watteau inspired dreamlike sequence. Provenance: Coll. Blanche Hertoge, Ostend (Galerie Studio); coll. Armand Delwaide, Ostend; coll. Alphonse Lacourt, Ostend; private coll., Ghent; art market, Germany; coll. Francis Bostoen, Destelbergen Solo exhibitions: Brussels, Palais des Beaux-Arts, 1929; Ostend, Galerie Studio, 75° Salon, 1946, no. 10; Ostend, Galerie Studio, 78° Salon, 1947, no. 15; Düsseldorf, Kunstverein, 1956, no 11; Stuttgart, Württembergischer Kunstverein, 1972, no. 57 Group exhibitions: Antwerp, Kunst van Heden, 1921, no. 16 'Ballet gracile'?; Ostend, Galerie Studio, 79° Salon, 1947, no. 8; Ostend, Kursaal, Ensor, Permeke, Spilliaert et la peinture ostendaise, 1955, no. 5 Deinze, Museum van Deinze en de Leiestreek, Yoknapatawpha, 26 juni - 25 september 2016. Lit.: Tricot 469, ill. 61 x 98 FRENCH JAMES ENSOR (1860-1949) 'Danse dans la clairière' (1913) Toile. Signée et datée 'Ensor/1913'. Titre, date et signature au verso 'James Ensor' en 'Danse dans la clairière 1913'. Provenance: Coll. Blanche Hertoge, Ostende (Galerie Studio); coll. Armand Delwaide, Ostende; coll. Alphonse Lacourt, Ostende; coll privée, Gand; marché de l'art, Allemagne; coll. Francis Bostoen, Destelbergen Expo solo: Bruxelles, Palais des Beaux-Arts, 1929; Ostende, Galerie Studio, 75° Salon, 1946, no. 10; Ostende, Galerie Studio, 78° Salon, 1947, no. 15; Düsseldorf, Kunstverein, 1956, no 11; Stuttgart, Württembergischer Kunstverein, 1972, no. 57 Expo en groupe: Anvers, Kunst van Heden, 1921, no. 16 'Ballet gracile'?; Ostende, Galerie Studio, 79° Salon, 1947, no. 8; Ostende, Kursaal, Ensor, Permeke, Spilliaert et la peinture ostendaise, 1955, no. 5; Deinze, Museum van Deinze en de Leiestreek, Yoknapatawpha, 26.6- 25.9.2016. Lit.: Tricot 469, ill. 61 x 98 DUTCH JAMES ENSOR (1860-1949) 'Danse dans la clairière' (1913) Doek. Getekend en gedateerd 'Ensor/1913'. Titel, datum en signatuur op verso: 'James Ensor' en 'Danse dans la clairière 1913'. De voorstelling refereert aan een vroeger werk van Ensor, nl. 'Le jardin d'amour' uit 1888 en 1891 (Tricot 290, 328). Ook in het doek 'Théâtre des masques' uit 1889 en 1908 (Tricot 303, 434) vormt een open plek in het bos waar personages samenkomen het thema. In onderhavige compositie fungeert het loof van de bomen als baldakijn waaronder twee koppels dansen, gadegeslagen door vier groepen carnavaleske figuren die naar stijl en kledij refereren naar de 18de eeuwse rococo. In een eerste groep wijst een vrouwenfiguur links, in klassiek Grieks-Romeinse kledij, met een waaier naar de dansers. Ze wordt bijgestaan door twee in lange gewaden geklede figuren met hoge hoed. Op de achtergrond verrijst een totemfiguur wiens hoofd kan doen denken aan Ensors 'L'homme des douleurs' (1891, Tricot 331). Op de voorgrond zes personages waarbij een met brede hoed getooide mannelijk figuur (Ensor zelf ?) over de schouder van lezende vrouwenfiguren de toeschouwer aankijkt. Links daarvan een liggende vrouwenfiguur met ruiker bloemen in de hand, rechts een koppel. Solitair staat aan de rechterkant een Pierrot-figuur, getooid met blauwe veer en een grote madelief in de hand met uiteindelijk centraal achter de dansers negen figuren in een theatrale opstelling de dansers aanmoedigend. Een tekening met dezelfde voorstelling (Le Roy, Dessins rehaussés, p.193) is gekend alsook een prent met dezelfde thematiek 'Assemblée dans un parc' uit 1891 (Tavernier 86). Herkomst: Coll. Blanche Hertoge, Oostende (Galerie Studio); coll. Armand Delwaide, Oostende; coll. Alphonse Lacourt, Oostende; privécoll., Ghent; kunstmarkt, Duitsland; coll. Francis Bostoen, Destelbergen Solo tentoonstellingen: Brussel, Palais des Beaux-Arts, 1929; Oostende, Galerie Studio, 75° Salon, 1946, no. 10; Oostende, Galerie Studio, 78° Salon, 1947, no. 15; Düsseldorf, Kunstverein, 1956, no 11; Stuttgart, Württembergischer Kunstverein, 1972, no. 57 Groepstentoonstellingen: Antwerpen, Kunst van Heden, 1921, no. 16 'Ballet gracile'?; Oostende, Galerie Studio, 79° Salon, 1947, no. 8; Oostende, Kursaal, Ensor, Permeke, Spilliaert et la peinture ostendaise, 1955, no. 5 Deinze, Museum van Deinze en de Leiestreek, Yoknapatawpha, 26 juni - 25 september 2016. Lit.: Tricot 469, ill. 61 x 98

Art & Antiques

October 25, 2016, 7:00 PM CET

€0 €59 €10
€60 €399 €20
€400 €999 €50
€1,000 €1,999 €100
€2,000 €4,999 €200
€5,000 €9,999 €500
€10,000 €49,999 €2,000
€50,000 €99,999 €5,000
€100,000+ €10,000